Home Praktické info Trochu teórie Pištoľové disciplíny
Pištoľové disciplíny
Info - Trochu teórie
Piatok, 03 Apríl 2009 12:30

Pištoľové disciplíny podľa pravidiel ISSF:

 

Ľubovoľná pištoľ - LP - najstaršia a najnáročnejšia pištoľová disciplína. Ako napovedá samotný názov, používa sa akákoľvek pištoľ v kalibri .22" pre náboje s okrajovým zápalom, typu long rifle. Použitá pištoľ sa môže nabíjať len jedným nábojom. Je povolené použitie krytu na ruku, ktorý nesmie prekrývať zápästie. Túto disciplínu, vzhľadom na jej náročnosť, strieľajú len muži. Strieľa sa 60 súťažných výstrelov na vzdialenosť 50 metrov v čase 2 hodín.

Vzduchová pišťoľ - VzPi - najmladšia pištoľová disciplína. Môže sa použiť akákoľvek pištoľ v kalibri 4,5 mm (.177“) na stlačený vzduch alebo plyn, ktorá vyhovuje špecifikácii podľa pravidiel ISSF. Pištoľ sa môže nabíjať len jedným brokom. Strieľa sa na vzdialenosť 10 metrov, muži strieľajú 60 súťažných rán v čase 105 minút, ženy strieľajú 40 rán v čase 75 minút.

Päťranová vzduchová pištoľ - existuje v dvoch disciplínach - rýchlopalný program a štandardný program (majú byť variáciou rýchlopalnej a športovej pištole v podmienkach streľby na 10 metrov). Môže sa použiť akákoľvek pištoľ kalibru 4,5 mm (.177“) na stlačený vzduch alebo plyn. Použitá pištoľ musí mať zásobník, ktorý sa nabíja piatimi brokmi. Spomenutá podmienka viacranového zásobníka je technicky pomerne náročný problém, čomu zodpovedá aj cena takýchto zbraní. To je jedným z dôvodov, prečo zatiaľ tieto disciplíny nie sú veľmi rozšírené.

Rýchlopalná pištoľ - RP - môže sa použiť akákoľvek pištoľ kalibru 5,6 mm (.22“) pre náboje s okrajovým zápalom typu long rifle, ktoré vyhovujú špecifikácii podľa pravidiel ISSF. Strieľa sa na 5 terčov vo vzdialenosti 25 metrov v sériách 8, 6 a 4 sekundy, celkovo 60 súťažných výstrelov, rozdelených po 30 rán.

Veľkokalibrová pištoľ - VP - môže sa použiť akákoľvek pištoľ pre náboje so stredovým zápalom, s výnimkou jednoranových, kalibru 7,62 až 9,65 mm (.30“ až .38“), ktoré vyhovujú špecifikáciám podľa pravidiel ISSF. Strieľa sa 60 súťažných rán, 30 na kruhový terč a ďalších 30 v 5 - ranových sériách na otočný terč, na vzdialenosť 25 metrov. Je to mužská disciplína.

Športová pištoľ - ŠpPi - má podobné pravidlá ako disciplína Veľkokalibrová pištoľ, iba je predpísaný kaliber 5,6 mm (.22“). Je to medzinárodná discipína pre ženy.

Štandartná pištoľ - ŠtPi - s disciplínou Športová pištoľ má rovnaké požiadavky na zbraň (rozmery, hmotnosť, odpor spúšte). Strieľa sa taktiež na 25 metrov, súťažných 3x20 výstrelov, v 5 - ranových sériách po 150, 20 a 10 sekúnd. Táto disciplína je určená pre mužov.

 

Prílohy:
Stiahnuť tento súbor (ISSFRuleBook2009englishWEB.pdf)Pravidlá ISSF[ ]9119 Kb
 

Galéria - náhodná fotka

Prítomní

Máme online 30 hostí